Staff Team

The complete Grovelands team.

Block Number

.

Federation Leadership Team

Jon Goulding
Executive HeadteacherJon Goulding
Kathleen Swaine
Acting Head of School for GrovelandsKathleen Swaine
Michelle McKay
Acting Head of School for HellinglyMichelle McKay

Senior Leadership Team

Jon Goulding
Executive HeadteacherJon Goulding
Catherine Adams
Inclusion LeaderCatherine Adams
Denyse Weller
Phase Leader - Year 3 and Year 4Denyse Weller
Kathleen Swaine
Acting Head of School for GrovelandsKathleen Swaine
Paula Symonds
Phase Leader - EYFSPaula Symonds
Lisa Andrews
Phase Leader - Year 5 and Year 6Lisa Andrews
Michelle McKay
Acting Head of School for HellinglyMichelle McKay
Jo Hancock
Phase Leader - Year 1 and Year 2Jo Hancock

Year Groups

Nursery

Paula Symonds
Class TeacherPaula Symonds
Zara Bradley
Nursery AssistantZara Bradley
Jannine Strudwick
Nursery AssistantJannine Strudwick
Sarah Jane Hendley
Nursery AssistantSarah Jane Hendley
Jennifer Noya
Nursery AssistantJennifer Noya
Jaqueline Squires
Nursery AssistantJaqueline Squires
Chloe Lind
Nursery INAChloe Lind
Sue Cable
Nursery AssistantSue Cable
Nichola Young
INANichola Young
Sara Windeatt
Nursery AssistantSara Windeatt

Reception

Jane Gurr
RJG - Class TeacherJane Gurr
Claire Ward
Teaching AssistantClaire Ward
Helen Dawson
RDS - Class TeacherHelen Dawson
Paula Symonds
RDS - Class TeacherPaula Symonds
Melanie McDonald
RMM - Class TeacherMelanie McDonald

Year 1

Kelly Moore
1KM - Class TeacherKelly Moore
Jo Hancock
1CH - Class TeacherJo Hancock
Louise Matthews
Teaching AssistantLouise Matthews
Holly Catt
Support StaffHolly Catt
Nicola Degl’innocenti
1SD - Class TeacherNicola Degl’innocenti
Jo Stevens
1SD - Class TeacherJo Stevens
Sue Read
Teaching AssistantSue Read
Kimberley Lockyer
1KL - Class TeacherKimberley Lockyer
Tracey Lawford
Individual Needs AssistantTracey Lawford
Linda Thompson
Individual Needs AssistantLinda Thompson

Year 2

Catherine Stockman
2ES - Class TeacherCatherine Stockman
Julia Tonkin
Teaching AssistantJulia Tonkin
Sarah Cox
2CH - Class TeacherSarah Cox
Joanna Hancock
2CH - Class TeacherJoanna Hancock
Emma Batchelor
Teaching AssistantEmma Batchelor
Allison Harrison
2AH - Class TeacherAllison Harrison
Linda Thompson
Teaching AssistantLinda Thompson

Year 3

Lyndsey Pengilley
3PY - Class TeacherLyndsey Pengilley
Claire Yarlett
3PY - Class TeacherClaire Yarlett
Laura Brook
Individual Needs Assistant Laura Brook
Neil Brent
3NB - Class TeacherNeil Brent
Debbie Anne Still
Teaching AssistantDebbie Anne Still
Tracey Cheal
3CA - Class TeacherTracey Cheal
Christine Anderson
3CA - Class TeacherChristine Anderson
Natalie Stone
Teaching AssistantNatalie Stone

Year 4

Matt Andrews
4MA - Class TeacherMatt Andrews
Angela Fenner
Teaching AssistantAngela Fenner
Robert McHugh
4RM - Class TeacherRobert McHugh
Janet Bowles
4CL - Class TeacherJanet Bowles
Denyse Weller
4HW - Class TeacherDenyse Weller
Ellie Harbour
4HW - Class TeacherEllie Harbour
Jane Greenaway
Teaching AssistantJane Greenaway

Year 5

Jenny Lewis
5JL - Class TeacherJenny Lewis
Rosemarie Catt
Teaching AssistantRosemarie Catt
Emma Phillips
Teaching AssistantEmma Phillips
Richard Slatford
5SF - Class TeacherRichard Slatford
Teresa Fox
5SF - Class TeacherTeresa Fox
Sonia Wright
5CF - Class TeacherSonia Wright
Lisa Andrews
5CF - Class TeacherLisa Andrews
Jenny Linford Jones
Teaching AssistantJenny Linford Jones

Year 6

Christian Fielding
6CF - Class TeacherChristian Fielding
Rebecca Anderson
6RA - Class TeacherRebecca Anderson
Emma Philips
Teaching AssistantEmma Philips
Nick Bream
6BN - Class TeacherNick Bream
Kelly Brookes
Teaching AssistantKelly Brookes

The Dell

Karen Liddell
The Dell - Class TeacherKaren Liddell
Bev Andrews
Teaching AssistantBev Andrews
Sally Anne Parsons
Teaching AssistantSally Anne Parsons
Wendy Thomas
Individual Needs AssistantWendy Thomas
Natalie Shelfer
Individual Needs AssistantNatalie Shelfer
Nadine Reynolds
Support StaffNadine Reynolds

Specialist Teachers

Karen Liddell
ASD The Dell - Class TeacherKaren Liddell
Helen Dawson
Forest SchoolHelen Dawson
Heidi Greenwood
Outdoor LearniingHeidi Greenwood
Rob Williams
ComputingRob Williams
Wendy Thomas
DanceWendy Thomas
Steffi Petridou
MusicSteffi Petridou
Karen Harrison
swimmingKaren Harrison

SEN Team

Sarah Smith
Additional Needs TeamSarah Smith
Linda K Thompson
Individual Needs AssistantLinda K Thompson
Alison Roberts
Additional Needs TeamAlison Roberts
Paula Pearson
Additional Needs TeamPaula Pearson
Louise Weston
SEN ProvisionLouise Weston
Natalia Squires
Additional Needs TeamNatalia Squires
Jenny Linford Jones
Additional Needs TeamJenny Linford Jones

Admin and First Aid Team

Helen Fingerneissl
Business ManagerHelen Fingerneissl
Melinda Heasman
Attendance AdminMelinda Heasman
Carol Williams
SecretaryCarol Williams
Naomi Hayler
Nursery Clerical AssistantNaomi Hayler
Sarah Coates
Pastoral AdminSarah Coates
Angela Fenner
SEN AdminAngela Fenner

Premises Team

Derek Lind
Site ManagerDerek Lind
Lizzie Hooker
CleanerLizzie Hooker
Alan Stewardson
Assistant Caretaker/CleanerAlan Stewardson
Shanna Anley
CleanerShanna Anley
Francis Holt
CleanerFrancis Holt
Derrick  Elliott
CleanerDerrick Elliott

Catering and Lunchtime Team

Amanda Colegate
Kitchen TeamAmanda Colegate
Janet Bowles
Lead MDSAJanet Bowles
Nadine Reynolds
Midday Supervisory AssistantNadine Reynolds
 Amanda Smith
Midday Supervisory Assistant Amanda Smith
Jenny Beckingham
Midday Supervisory AssistantJenny Beckingham
Louise Matthews
Midday Supervisory AssistantLouise Matthews
Elizabeth Jenkins
Midday Supervisory AssistantElizabeth Jenkins
Shannon Heyes
Midday Supervisory AssistantShannon Heyes
Melissa Dunk
Kitchen TeamMelissa Dunk
Elizabeth Edwards
Kitchen TeamElizabeth Edwards
Nichola Young
Midday Supervisory AssistantNichola Young
Stacey-Lee Wright
Midday Supervisory AssistantStacey-Lee Wright
Sue Read
Midday Supervisory AssistantSue Read
Emma Batchelor
Midday Supervisory AssistantEmma Batchelor
Lucy Cass
Midday Supervisory AssistantLucy Cass
Susan Easterbrook
Midday Supervisory AssistantSusan Easterbrook
Lea Reeves
Midday Supervisory AssistantLea Reeves
Isabel Stock
Kitchen TeamIsabel Stock
Ana Augusta
Kitchen TeamAna Augusta
Melissa Cowling
Midday Supervisory AssistantMelissa Cowling
Lena Foord
Midday Supervisory AssistantLena Foord
Jenny Linford Jones
Midday Supervisory AssistantJenny Linford Jones
Paula Pearson
Midday Supervisory AssistantPaula Pearson
Claire Luckhurst
Midday Supervisory AssistantClaire Luckhurst
Tina Simmonds
Midday Supervisory AssistantTina Simmonds
Rosalia Dogan
Midday Supervisory AssistantRosalia Dogan

After-School Providers

Dan Angela
Grovelands ActiveDan Angela
Caroline Hadlow
Caroline HadlowCaroline Hadlow

Connect with us

Grovelands School, Dunbar Drive,
Hailsham, East Sussex, BN27 3UW.

Staff Contacts

  • Executive Headteacher: Mr Jon Goulding
  • Head of School: Miss Kathleen Swaine
  • School Business Manager: Mrs Helen Fingerneissl
  • School Secretary: Mrs Carol Williams
  • Chair of Governors: Mr Paul Young
  • Designated Safeguarding Lead: Mr Jon Goulding
  • Deputy DSLs: Miss K Swaine, Ms C Adams, Miss N Squires, Miss S Coates, Mr R Williams
  • Inclusion Leader: Ms C Adams

Search